Dnes je: 19. 07. 2019 Prihlásenie na školský email
Vitajte na webovej stránke STREDNEJ ODBORNEJ ŠKOLY STAVEBNEJ V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI.

Exkurzia v tuneli Čebrať

Dňa 31.5.2019 sme našim prvákom z I.A pripravili komplexnú odbornú exkurziu z predmetu Inžinierske stavby.

Hlavným našim cieľom bol novobudovaný tunel Čebrať pri Ružomberku-Likavke (viac info o ňom na https://sk.wikipedia.org/wiki/Tunel_Čebrať),  konkrétne jeho južná tunelová rúra do ktorej sme vošli východným portálom. Ale cestou sme videli alebo použili aj všetky ostatné tematické celky z učebnej osnovy predmetu Inžinierske stavby. Cestovali sme po železničnej stavbe - Železničná trať č. 180 Žilina – Košice, videli sme cestnú stavbu - diaľnicu D1, videli sme cestou niekoľko mostných stavieb a veľkú vodohospodársku stavbu Vodné dielo Liptovská Mara (https://sk.wikipedia.org/wiki/Liptovská_Mara_(priehrada)).

Naša exkurzia začala už v stredu 29.5.2019, keď nám najskôr smenový stavbyvedúci stavby Lukáš Barnas (náš absolvent z roku 2002) a banský inžinier Ing. Martin Ňok porozprávali o diaľničnom úseku a o objektoch na ňom (mosty a tunel) a o strojnej mechanizácii používanej na razenie tunela. A samozrejme potrebné bezpečnostné predpisy a inštrukcie k používaniu sebezáchranného prístroja POG -8 M nám ozrejmil pán Ing. Ľubomír Berník (zase náš absolvent z roku 1983).

No a v piatok 31.5.2015 sme sa dostavili na portál tunela, kde sme absolvovali preškolenie BOZP na portáli a vyfasovali sme osobné ochranné pracovné prostriedky (helma, reflexná vesta, respirátor a sebezáchranný prístroj) a vstúpili do objektu tunela.

Počas presunu nám popisoval vykonávané činnosti v tuneli na kalote a stupni pán stavbyvedúci a o zabudovaných materiáloch (betón) rozprával Rastislav Hutira z firmy Qvaliform (znovu náš absolvent z roku 2002).

Všetko bolo perfektne zorganizované, ďakujeme Lukáš Barnas a Rastislav Hutira.

Akciu zabezpečil – Ing. Milan Šuverík, a výdatne mi pomohla Ing. Andrea Stankovianska.

boz_pred_vstupom

poučenie BOZ pred vstupom do tunela

v_tuneli v tuneli

po_exkurzii pred východom